Στο πλαίσιο του προγράμματος POWER που υλοποιεί η Πολωνική κυβέρνηση σε συνεργασία με τις Σχολικές Μονάδες της Αιτωλοακαρνανίας και φιλοξενεί ο τομέας πολιτισμού ΠΔΕ ,οργανώθηκαν βιωματικά εργαστήρια συναισθημάτων μέσω των τεχνών (ζωγραφική, φωτογραφία, μουσική) όπου οι μαθητές, οι φοιτητές και οι νέοι των δυο χωρών αλληλεπίδρασαν αποτυπώνοντας συναισθήματα που αφορούν τις έννοιες, Φιλία, Ελευθερία, Δημιουργία.
Επιπλέον, δομήθηκε μια ενδιαφέρουσα βιωματική δραστηριότητα με θέμα: ΦΙΛΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ – ΣΩΜΑ – ΣΚΕΨΗ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ όπου οι συμμετέχοντες μέσα από την οικουμενική γλώσσα της φωτογραφίας προσέγγισαν την έννοια του φιλελληνισμού, της δύναμης του προσώπου και την επίδραση του τοπίου ως παράγοντα δόμησης της προσωπικότητας. Τονίσθηκε η δύναμη της εικόνας καθώς κάθε φωτογραφία αποτελεί μια ιστορία, μια στιγμή, ένα συναίσθημα. Είδωλα, αντανακλάσεις, πραγματικό και φανταστικό, δεμένα άρρηκτα μεταξύ τους δημιούργησαν για τους συμμετέχοντες ανάμεικτα συναισθήματα χαράς, απελευθέρωσης, αισιοδοξίας αλλά και αίσθηση αβεβαιότητας, περιέργειας, φόβου τα οποία αποτυπώθηκαν στα δημιουργήματά τους και μέσω του φωτός συνδέθηκαν με προσωπικά τους βιώματα.
Επίσης, τονίσθηκε η δύναμη της φωτοσκίασης καθώς η γλυπτική, η ζωγραφική, η φωτογραφία, το θέατρο, το θέατρο σκιών, ο κινηματογράφος, ο χορός, η αρχιτεκτονική, βασίζονται στη φωτοσκίαση και βρίσκουν τρόπους να συνομιλήσουν με το φώς.
!["Νέοι και όψεις εικόνας" βιωματικά σεμινάρια στο Μεσολόγγι IMG 3200](https://bluemindmagazine.com/wp-content/uploads/2023/06/IMG-3200-768x1024.jpg)
!["Νέοι και όψεις εικόνας" βιωματικά σεμινάρια στο Μεσολόγγι IMG 3201](https://bluemindmagazine.com/wp-content/uploads/2023/06/IMG-3201-768x1024.jpg)
!["Νέοι και όψεις εικόνας" βιωματικά σεμινάρια στο Μεσολόγγι IMG 3202](https://bluemindmagazine.com/wp-content/uploads/2023/06/IMG-3202-1024x768.jpg)
!["Νέοι και όψεις εικόνας" βιωματικά σεμινάρια στο Μεσολόγγι IMG 3203](https://bluemindmagazine.com/wp-content/uploads/2023/06/IMG-3203-768x1024.jpg)
!["Νέοι και όψεις εικόνας" βιωματικά σεμινάρια στο Μεσολόγγι IMG 3204](https://bluemindmagazine.com/wp-content/uploads/2023/06/IMG-3204-768x1024.jpg)
!["Νέοι και όψεις εικόνας" βιωματικά σεμινάρια στο Μεσολόγγι IMG 3205](https://bluemindmagazine.com/wp-content/uploads/2023/06/IMG-3205-768x1024.jpg)
!["Νέοι και όψεις εικόνας" βιωματικά σεμινάρια στο Μεσολόγγι IMG 3206](https://bluemindmagazine.com/wp-content/uploads/2023/06/IMG-3206-768x1024.jpg)
!["Νέοι και όψεις εικόνας" βιωματικά σεμινάρια στο Μεσολόγγι IMG 3207](https://bluemindmagazine.com/wp-content/uploads/2023/06/IMG-3207-768x1024.jpg)
!["Νέοι και όψεις εικόνας" βιωματικά σεμινάρια στο Μεσολόγγι IMG 3208](https://bluemindmagazine.com/wp-content/uploads/2023/06/IMG-3208-768x1024.jpg)
!["Νέοι και όψεις εικόνας" βιωματικά σεμινάρια στο Μεσολόγγι IMG 3212](https://bluemindmagazine.com/wp-content/uploads/2023/06/IMG-3212-768x1024.jpg)
!["Νέοι και όψεις εικόνας" βιωματικά σεμινάρια στο Μεσολόγγι IMG 3215](https://bluemindmagazine.com/wp-content/uploads/2023/06/IMG-3215-768x1024.jpg)
!["Νέοι και όψεις εικόνας" βιωματικά σεμινάρια στο Μεσολόγγι IMG 3219](https://bluemindmagazine.com/wp-content/uploads/2023/06/IMG-3219-768x1024.jpg)
Η αλληλεπίδραση φωτός – σκιάς, απασχολεί κάθε μορφή τέχνης, επειδή ο συνδυασμός της δίνει την αίσθηση του βάθους, του όγκου, της πλαστικότητας των αντικειμένων, όπου ο κάτοχος της όποιας τέχνης, την προσαρμόζει ανάλογα των δικών του αναγκαιοτήτων και αισθήσεων. Σημαντική επίσης ήταν η οργάνωση των επισκέψεων σε μουσεία και στο εσωτερικό των ιστορικών πόλεων , όπου παρατηρήθηκε η αρχιτεκτονική των νεοκλασικών κτιρίων και φωτογραφήθηκαν τοπία ιστορικής κληρονομιάς.
Ο Τομέας Πολιτισμού ΠΔΕ, δίνοντας βήμα σε νέους δημιουργούς , καλλιεργεί την αισθητική των πολιτών και συμβάλλει στην επικοινωνία των δημιουργών με το κοινό που αγαπά την εικαστική τέχνη και επιθυμεί να απολαύσει νέες εικαστικές δημιουργίες και προτάσεις, διευρύνοντας την πνευματική και αισθητική του αντίληψη.
!["Νέοι και όψεις εικόνας" βιωματικά σεμινάρια στο Μεσολόγγι 20230525 094817](https://bluemindmagazine.com/wp-content/uploads/2023/06/20230525_094817-1024x768.jpg)
!["Νέοι και όψεις εικόνας" βιωματικά σεμινάρια στο Μεσολόγγι 20230525 100528](https://bluemindmagazine.com/wp-content/uploads/2023/06/20230525_100528-1024x768.jpg)
!["Νέοι και όψεις εικόνας" βιωματικά σεμινάρια στο Μεσολόγγι artikos1](https://bluemindmagazine.com/wp-content/uploads/2023/06/artikos1.jpg)
!["Νέοι και όψεις εικόνας" βιωματικά σεμινάρια στο Μεσολόγγι facebook 1686648554002 7074316776647344720](https://bluemindmagazine.com/wp-content/uploads/2023/06/facebook_1686648554002_7074316776647344720-1024x766.jpg)
!["Νέοι και όψεις εικόνας" βιωματικά σεμινάρια στο Μεσολόγγι facebook 1686648590534 7074316929871585031](https://bluemindmagazine.com/wp-content/uploads/2023/06/facebook_1686648590534_7074316929871585031-1024x766.jpg)
!["Νέοι και όψεις εικόνας" βιωματικά σεμινάρια στο Μεσολόγγι facebook 1686648642758 7074317148918267306](https://bluemindmagazine.com/wp-content/uploads/2023/06/facebook_1686648642758_7074317148918267306-1024x766.jpg)
!["Νέοι και όψεις εικόνας" βιωματικά σεμινάρια στο Μεσολόγγι facebook 1686648669430 7074317260786616949](https://bluemindmagazine.com/wp-content/uploads/2023/06/facebook_1686648669430_7074317260786616949-1024x768.jpg)